[ 27. 1. 2023 by Sandra 0 Comments ]

Přes crowdfundingovou platformu Fingood investovali lidé už miliardu

Fingood je nejrychleji rostoucí P2B crowdfundingovou platformou pro drobné investory. Těm umožňuje financování malých a středních podniků s pevně stanoveným úrokem 8–12 %. Pro firmy je to zase způsob, jak rychle získat kapitál.

Fingood svůj růst nastartoval v roce 2019, kdy celou společnost převzal nový management a majitelé. V těchto novodobých začátcích Fingoodem proteklo 26,5 mil. korun ve 12 projektech.

Nyní Fingood nabízí okolo 100 projektů ročně se v vstupem do nového roku prostřednictvím této platformy zainvestovali lidé 1 miliardu korun, a to ve 170 individuálních projektech. Pro peníze na novou výrobní linku si sem přišla Remoska.

“Miliarda korun je na tříletý start-up obrovský výsledek, není však tím primárním cílem. V první fázi je pro Fingood zcela zásadní udržet při tak dynamickém růstu zdravé úvěrové portfolio a nadále přinášet investorům bezkonkurenční poměr mezi výnosem a zajištěním. Na trhu v současné době těžko najdete podobný investiční nástroj,” komentuje Jan Horák, managing director Fingoodu.

Je to jen důkazem toho, že investování prostřednictvím crowdfundingu roste na popularitě a nabízí alternativu bankovnímu sektoru. Přes Fingood investuje již přes 8000 lidí, a to s nejrůznější socioekonomickou skladbou. Nalezneme zde studenty, kteří investují 1000 kč ale i movitější klientelu jejíž investice se pohybují v řádech stovek tisíc i milionů.

Důležitým aspektem je pro investory posuzování rizika. “V P2B systému, kdy drobní investoři vstupují do firemních úvěrů malých a středních českých firem, hraje platforma Fingood stěžejní roli především v posouzení možného rizika. Díky dvoukolovému posouzení se tak dostávají do úvěrového portfolia jen zdravé projekty a míra defaultních úvěrů je tak k dnešnímu dni pod 3 %,” doplňuje Horák.

Fingood plánuje pro tento rok expanzi do dalších evropských zemí. K tomu mu pomůže zisk mezinárodní evropské crowdfundingové licence od ČNB. Jen v letošním roce chce představit projekty za další miliardu korun, a to zejména z developmentu a výroby.