[ 25. 1. 2023 by Sandra 0 Comments ]

Nettle Smart vrací společnost ke kopřivě

Český biotechnologický startup se zaměřuje na neprávem přehlíženou kopřivu a plánuje z ní vyrábět potraviny, textil, kosmetiku nebo biopaliva. Vše s cílem uzdravení člověka a planety, tudíž cirkulárně a udržitelně.

Proč zrovna kopřiva, když roste na každém rohu? Právě proto. Příroda lidem chytře nabízí to, co ke zdraví potřebují nejvíc ze všeho. Tahle bylinka dokáže zatočit s civilizačními chorobami způsobenými dnešním životním stylem.

Diabetikům sníží a stabilizuje hladinu cukru v krvi. Díky protizánětlivým účinkům je velkým pomocníkem s autoimunitními onemocněními jako asthma, alergie, nebo revmatoidní artritida. Workoholici si její pravidelnou konzumací mohou snížit hladinu stresu. Kopřiva přirozeně detoxikuje organismus, který je denně vystaven znečištěnému ovzduší, zpracované potravě a nešetrné kosmetice.

Potenciál kopřivy sahá i do dalších odvětví. Z pevných vláken ve stonku se dá utkat pevná kvalitní látka a provazy. Dusíkaté látky jsou vhodné pro výrobu bioplynu, který je alternativou k drahému a neekologickému zemnímu plynu. Další možnosti využití kopřivy neustále zkoumá startup Nettle Smart pod vedením Radomíra Eliáše, byznysového stratéga a odborníka na kryptoměny.

“Největší výzvou bylo najít někoho, kdo mi dá plnou důvěru a potřebné zdroje. Musím říct, že akcelerační program v Impact Hubu byl něco úžasného.” komentuje CEO období, kdy se rozhodl jít do kopřivy naplno. Skok z high-tech do bio-tech podnikání je sice velký, ale zkušenosti a kontakty ho výrazně usnadňují.

Nyní už našel partnery pro výzkum, aquaponické pěstování, sušení i blanšírování a ve spolupráci s nimi se daří využívat celou rostlinu od kořenů po poslední lístek. Prvním hotovým produktem je poctivý kopřivový sirup z Jeseníků a další výrobky na sebe nenechají dlouho čekat.

Pokud už také nechcete kopřivu přehlížet a těšíte se z její renesance, sledujte kroky Nettle Smart na LinkedInu.