[ 25. 1. 2023 by Sandra 0 Comments ]

Vladimír Pikora: Investování v době recese – řešením jsou dluhopisy a zlato

Rok 2023 bude hodně specifický. Do ekonomiky vkročí opět recese. Někteří lidé se dokonce bojí, že se bude jednat o recesi globální. To už tu dlouho nebylo. Zároveň s tím zůstane vysoká inflace.

Úrokové sazby klíčových centrálních bank světa budou dále růst, ačkoli se už budou blížit svému vrcholu. Pro centrální banky to bude složitý okamžik. Na jednu stranu by měly zvedat své úrokové sazby, aby udusily inflaci, na druhou stranu nebudou chtít zvyšovat sazby, protože by tím jen prodloužily recesy. A tak se v tom budou plácat sem a tam a investice budou více nejisté než obvykle.

Navíc se k tomu přidá vývoj ve světě. Mnoho lidí si myslí, že brzo přijde konec války na Ukrajině, protože Západ utluče Rusko sankcemi a dodávkami zbraní Ukrajině. Jenže to je dost nejistý scénář. Rusko je velká ekonomika a je zvyklá strádat. Ukrajina může dopadnout jako Afghánistán. To znamená, že se Rusko nakonec stáhne, ale bude to trvat dlouho. To je podle mě pravděpodobnější scénář než scénář, že v roce 2023 skončí válka.

Akcie by na takovou situaci neměly reagovat růstem, ačkoli jsme ho v první polovině ledna viděli. Akcie by podle mě měly začít růst až ve chvíli, kdy bude vidět světlo na konci tunelu. O trochu by tak předešly hospodářský cyklus, ale jejich růst by byl podložen racionálními očekáváními. To dnes nejsou. Dnes rostou akcie jen na základě zprávy americké centrální banky, že přibrzdí růst úrokových sazeb. To je podle mě málo.

Rok 2023 by měl být zajímavý pro zlato. Měla by mu nahrávat skutečnost, že geopolitická situace ve světě je velmi nejistá a nepřehledná. Centrální banky proto nakupují nejvíce zlata od roku 1967. Pochopitelně i drobní střadatelé ve velkém nakupují zlato. Fakt, že je zlato bezpečným přístavem, jsme viděli, když Rusové zaútočili na Ukrajinu. Akcie i kryptoměny šly dolů. Naopak zlato vylétlo nad 2000 dolarů za unci, což byl druhý nejvyšší kurz v dějinách. Já bych se nedivil, kdyby letos zlato opět vyskočilo nad 2000 dolarů za unci.

Rok 2023 nahrává i korporátním dluhopisům. Ty odrážejí poslední růst úrokových sazeb. Jejich výnosy vzrostly nad hodnoty běžně známé. Korporátní dluhopis s výnosem nad 11 % už není výjimkou. Vezmu-li v úvahu, že se Česká národní banka netváří, že by letos zvyšovala své úrokové sazby a spíš je zde prostor pro pokles sazeb v roce 2024, přináší dluhopisy příležitost zamknout si nestandardně vysoký výnos i pro příští roky. Hodně lidí k nim proto nyní utíká. Pochopitelně čím vyšší výnos, tím vyšší riziko. To se dá ale limitovat, pokud je dluhopis zajištěný. Zajištěný dluhopis s výnosem nad 11 % zní podle mě velmi atraktivně. Já osobně proto bude letos nejvíce sledovat vývoj cen zlata a dluhopisů.

Znovu vás na mou přednášku k tomuto tématu na stage 2 s názvem „Jak investovat v době recese. Řešením jsou dluhopisy a zlato.“

Vladimír Pikora hlavní ekonom investiční skupiny CFG a Dluhopisomatu, vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com