[ 6. 12. 2022 by admin 0 Comments ]

Český fintech patří do světového pelotonu

Budoucností české i světové ekonomiky je spojení finančních služeb a technologií, které usnadní proces její digitalizace a transformace. S tím přímo souvisí i rostoucí obliba wealthtech a kryptoměn, jakožto nástrojů chránících naše finance před rostoucí inflací.

MIROSLAV LUKEŠ

předseda představenstva

Česká fintech asociace

ONDŘEJ MIKULČÍK

FinTech Project Manager

Asociace CTIT

Asi třetina evropských unicornů jsou fintechy. Spojení finančních služeb a technologií patří k jedné z mála oblastí, ve které Evropa vyniká. A stejně tak i Česko. Jsme přeborníci v adopci fintechových novinek, ať už jde to bankovní identitu, mobilní nebo digitální platby. Donedávna byl Home Credit se 110 tisíci zaměstnanci jeden z největších fintechů světa a vychoval celou generaci špičkových mezinárodních manažerů.

Blockchain nebo crowfunding? Podívejte se na slovníček pojmů ZDE

Český fintech

I proto bude hrát fintech významnou roli v digitalizaci a transformaci české ekonomiky. Dnes je v Česku podle Fintech Cowboys zhruba 100 fintechů. Celá řada z nich má světový potenciál, a to zejména fintechy poskytující infrastrukturu pro velké banky a pojišťovny.

V České fintechové asociaci poskytujeme potřebný mentoring, networking i lobbying a doplňuje nás strukturovaná podpora Fintech Hubu. Sice máme stabilní bankovní systém, ale velké rezervy v dialogu, invenci a dostupnosti nejlepších praxí. Obecně bychom měli fintech propagovat jako sektor budoucnosti a lákat talenty.

WealthTech

Před rostoucí inflací můžete ochránit své finance například investováním. A díky wealthtech, tedy technologiím používaným ke správě bohatství, již není výsadou bohatých. Trendem poslední doby jsou takzvaní „robo-advisors“, kteří dokáží klientům sestavit portfolio na míru. Celý tento proces je navíc díky automatizaci velmi rychlý a levný.

Zajímají vás podcasty o kryptoměnách, investování nebo FinTechu? Klikněte ZDE

Část společností kromě procesu digitalizace KYC (know your customer) a automatizace investičního procesu začíná do tvorby portfolií integrovat také pokročilé technologie, jako jsou umělá inteligence či strojové učení.

Kryptoměny

Jako ochrana úspor se začínají prosazovat také méně tradiční kryptoměny. Dnes již spousta lidí ví, že bitcoinů je konečné množství a toto aktivum by tedy, stejně jako třeba zlato, mohlo být dobrou ochranou proti inflaci.

Projekty České fintech asociace najdete ZDE

Méně známé jsou však trendy, které aktuálně formují prostor kryptoměn. Jedná se například o koncept zvaný DeFi (decentralizované finance), díky kterému lze bez nutnosti centrální autority provozovat například půjčkovou platformu, směnárnu a spousty dalších finančních aplikací.

V období zvýšené volatility budou představovat efektivní investiční nástroje jeden z klíčových faktorů pro ochranu hodnoty majteku.