[ 30. 11. 2022 by admin 0 Comments ]

Andělské investování jako jízda na horské dráze

Andělské investování je bez pochyby jeden ze zajímavých způsobů investování. Není to však pro každého. Na to, abyste se stali andělskými investory, musíte mít především správně nastavený „mindset“. Musíte být připraveni na to, že venture kapitál je vysoce rizikový a že o svou investici můžete přijít. Riskujete, ale zároveň pomáháte svými penězi, časem, zkušenostmi a kontakty, čímž snižujete riziko neúspěchu daného startupu. Zároveň se podílíte na rozvoji nových technologií a budoucnosti. Přijde vám to jako vzrušující jízda na horské dráze? Taky že je. Přečtěte si to nejdůležitější, co potřebujete vědět o andělském investování.

Andělské investování / Andělský investor

Pojem „Business Angel“, v českém pojetí andělský investor, poprvé použil v roce 1978 William Wetzel z University of New Hampshire, zakladatel Centra pro výzkum rizik. Wetzel dělal studii o tom, jak podnikatelé shromažďují kapitál, a z charakteristiky náplně jejich práce jim dal tento název. Andělští investoři jsou opravdu takoví andělé. Pomáhají, čímž mohou zachránit firmu před (korporátní) smrtí.

Andělský investor je soukromá osoba, která investuje od nejranějších fází startupů, zejména v pre-seed a seed fázích. Kromě peněz poskytují andělští investoři své zkušenosti, znalosti z businessu a různých odvětví, svůj čas, a hlavně také své kontakty. Tito lidé jsou často podnikatelé, bývalí startupisti, rentiéři či vysoce postavení manažeři. Kdo by odmítl pomoc od takových expertů?

Proč jsou andělští investoři důležití

Andělský investor je pro startupy velmi důležitý, protože poskytuje více než peníze. Významný je proto, že investuje a pomáhá na samém začátku startupu, kde by od žádného VC fondu daný startup investici nikdy nedostal. Pro VC jsou tyto fáze velice rizikové, neboť jim chybí právě ten čas, který by mohly startupu věnovat, a tak sází na již ověřenější společnosti, které vykazují už nějaké tržby. Naopak andělský investor svým časem, expertízou, ohromnou dávkou zkušeností a kontakty pomáhá startupům překlenout těžké období začátků a výrazně zvyšuje šanci na úspěch, tedy na to, že se jeho investice zhodnotí.

Jak andělští investoři fungují a kde je najít

Aktivních andělských investorů není v Evropě mnoho, nicméně se povědomí neustále rozšiřuje a přibývá méně zkušených a kapitálově menších investorů. Někteří si vybudovali osobní značku andělského investora (což je velice náročné a často to bývá spojené s návštěvou mnoha a mnoha startupových akcí, přednášením či účastí v porotě nebo s úspěšným exitem). Tito andělští investoři nemají nouzi o tzv. deal flow (zjednodušeně řečeno – počet investičních příležitostí, které má andělský investor aktuálně k dispozici), protože je startupisti oslovují napřímo. Pokud ale nejste takový typ investora, je tady naštěstí druhá možnost, jak proniknout do startupového světa a získat přístup ke kvalitním projektům a jiným investorům. Jsou to různé andělské sítě a kluby investorů. Často jsou lokální, tedy